Ewolucja pieniądza prowadziła zawiłymi i długimi ścieżkami. Etap rozwoju form płatniczych z pewnością jeszcze się nie zakończył, niemniej jednak jego obecnym najwyższym wcieleniem jest zapis elektroniczny. Nośnikiem z kolei, który pozwala nam finalizować wirtualne transakcje, jest karta płatnicza. Te niepozorne plastikowe identyfikatory potrafią pomieścić niewyobrażalne sumy pieniędzy, jednocześnie pozwalając na codzienne wykorzystywanie tychże środków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż karty płatnicze posiadają znacznie więcej funkcji. Ich znajomość oraz stosowanie znacznie ułatwia życie, a czasami nawet pozwolić na pewne oszczędności. Czy chciałbyś poznać możliwości Twojej karty płatniczej? Zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie pieniędzy na wypadek utraty karty

Znikanie kart płatniczych to częsty problem ich posiadaczy. W przyrodzie oczywiście nic nie ginie, dlatego też tego typu przedmioty prędzej zmieniają ‘właścicieli’, aniżeli tak po prostu wyparowują. Bez względu jednak na to, czy Twoja karta została zgubiona, czy skradziona, warto skorzystać z pomocy, którą wyświadcza w takiej sytuacji każdy bank. Jak to zrobić?

Jeśli zorientowałeś się, że Twoja karta płatnicza zniknęła, zastrzeż ją natychmiast w banku. Możesz udać się bezpośrednio do placówki lub zadzwoń na infolinię. To bardzo ważne, aby zastrzeżenia dokonać od razu. W przeciwnym razie pieniądze mogą zniknąć bezpowrotnie. Odpowiedzialność klienta, który zgubił kartę wynosi według prawa do 150 euro. Kwota wyższa od tej – o ile zniknęła z Twojego konta – zostanie zwrócona Ci przez bank. Istnieje jednak jeden, wspomniany już wyżej warunek. Musisz dokonać zastrzeżenia karty, zanim złodziej zrobi z niej użytek.

Zabezpieczenie przed nieuczciwymi sprzedawcami

Jedną z usług oferowanych przez karty płatnicze, która chroni ich właścicieli, jest tak zwany chargeback. Tłumacząc to określenie należałoby oddać je jako „obciążenie zwrotne”. Kiedy na przykład dany sprzedawca okaże się oszustem i przyśle nam produkt niezgodny z opisem, istnieje możliwość poproszenia banku o zwrot utraconych środków.

Usługi typu VIP

Posiadacze sporych sum pieniędzy, biznesmeni, przedsiębiorcy oraz inni klienci klasy Premium upoważnieni są do posiadania karty płatniczej typu VIP. Każdy bank stawia w tej kwestii autonomiczne wymagania, dlatego też warto sprawdzić czy tak ekskluzywne członkostwo przypadkiem nie przypada w udziale i Tobie. Co możesz zyskać jako posiadacz karty płatniczej VIP?

Pakiety Premium obejmują wiele ulg oraz usług, z których zdecydowana większość związana jest z podróżowaniem. Karta VIP może uprawniać na przykład do pierwszeństwa wejścia na pokład, a także korzystania z darmowego pobytu w płatnych strefach lotnisk lub licznych zniżek.

Ubezpieczenia bagażu

Niektóre banki dbają o swoich klientów oferując im dodatkowe zabezpieczenie w czasie podróży. Posiadanie karty płatniczej może uprawniać Cię do zwrotu wartości bagażu w przypadku jego utracenia. Oczywiście ubezpieczenie takie zazwyczaj obłożone jest pewnymi ograniczeniami, na przykład obejmując zwrot jedynie do 1000 zł. W większości sytuacji jest to jednak zupełnie wystarczająca kwota.

Usługi typu concierge

Concierge to usługa, która nie zapisała się jeszcze na stałe w świadomości Polaków. Co jednocześnie bardzo ciekawe, jest ona oferowana przez mnóstwo banków i to bez dodatkowych opłat. Czym jest zatem usługa concierge?

Concierge to szybka pomoc w niespodziewanych problemach. Oczywiście sytuacje, w których pomoc ta obowiązuje opisane są przez zasady danego banku, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z jego ofertą. Concierge może obejmować poszukiwanie specjalisty w przypadku domowej usterki, czy też załatwienie jakiejś sprawy prywatnej w przypadku braku dostępu do sieci lub mediów elektronicznych. Dowiedz się, czy concierge nie przysługuje również Tobie jako użytkownikowi danej karty płatniczej.

Ubezpieczenie Assistance dla Twojego auta

Wydawcy kart płatniczych niejednokrotnie poszerzają ich funkcjonalność o pakiet ubezpieczeń Assistance. Z jakich usług możesz skorzystać będąc jego posiadaczem?

Ubezpieczenie typu Assistance z reguły obejmuje szybką pomoc jego właścicielowi w przypadku awarii samochodu. Do pakietu niejednokrotnie dołącza się dodatkowe usługi, takie jak opieka dla dzieci na czas załatwiania niezbędnych spraw, porady prawnika lub transport auta i potrzebnych mu części.

Czy dodatkowe usługi na kartach płatniczych są w pełni bezpieczne?

Często mówi się, że nie ma nic za darmo. W powiedzeniu tym kryje się sporo racji, tym bardziej, dopóki pozostajemy w tematyce finansów oraz instytucji finansowych. Banki udzielają nam swojej pomocy nie z dobrej woli, lecz chęci zysku. Warto więc dokładnie dowiedzieć się, czy aby na pewno usługi połączone z daną kartą płatniczą są darmowe, czy może jednak korzystanie z nich obciąży Twoje konto ogromną sumą pieniędzy. Z drugiej jednak strony, wiele ofert produktów finansowych jest dla użytkowników nad wyraz korzystnych. Być może posiadanie konta oraz karty płatniczej w jednym, konkretnym banku pozwoli Ci zrezygnować z usług wykupionych w innych miejscach? Nade wszystko jednak pamiętaj, by wszelkie decyzje natury finansowej podejmować odpowiedzialnie i z namysłem. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *