Jeśli jesteś uczniem lub rodzicem, temat pracy wakacyjnej może okazać się dla Ciebie nader interesujący. Możliwość dodatkowego zarobku w czasie wolnym od studiów lub szkoły bez wątpienia jest warta rozważenia. Korzyści płynące z pracy dodatkowej to jednak znacznie więcej niż zarobione pieniądze. Należy wspomnieć w tym miejscu chociażby o bezcennym doświadczeniu zawodowym, które przyda Ci się zawsze i wszędzie. W niniejszym wpisie przyjrzymy się możliwościom znalezienia pracy wakacyjnej w Polsce. Na jakie zarobki można liczyć? Gdzie szukać pracy?

Szukaj zawczasu

Zanim przyjrzymy się konkretnym ofertom, zwróćmy uwagę na samą technikę poszukiwania pracy. Ta bowiem, sama w sobie jest trudna, przy czym nawet od pracy potrafi być cięższa.

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, iż nie tylko Ty będziesz poszukiwał zatrudnienia. Istnieje coraz więcej sposobów na wydawanie pieniędzy, w związku z czym coraz więcej młodych ludzi pragnie posiadać własne środki. Zacznij rozglądać się za ogłoszeniami na kilka miesięcy przed wakacjami. Dzięki temu z pewnością z najdziesz kilka ofert, z których wybierzesz coś dla siebie.

Korzystaj z pomocy pośredników

Wciąż pozostawiając na boku kwestię tego, czym konkretnie możesz się zajmować, przyjrzyjmy się kilku firmom skutecznie pośredniczącym w procesie poszukiwania pracy wakacyjnej.

Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia instytucji takiej jak Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Posiada ona swoje placówki w całej Polsce i bardzo chętnie pomaga w znalezieniu zatrudniania. Z usług CEPM mogą skorzystać nawet osoby nieletnie, które ukończyły 16 lat (CEPM przez ludzi urodzonych za czasów PRL-u mogło zostać zapamiętane jako OHP). Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż w przypadku zatrudnienia osób nieletnich konieczne będzie udzielenie zgody przez prawnego opiekuna.

Jeśli jedna chcesz poszukać pracy bez wchodzenia w korelacje z instytucjami tego typu, możesz skorzystać z pomocy mniej oficjalnych pośredników. Odwiedź strony internetowe, takie jak:

 • www.gratka.pl
 • www.pracanadmorzem.pl
 • www.olx.pl

Z pewnością znajdziesz tam mnóstwo ogłoszeń osób, które potrzebują rąk chętnych do pracy w miesiącach wakacyjnych.

Choć mało kto propaguje tę metodę, warto poradzić się także prasy. Lokalne gazety posiadają działy ogłoszeniowe, w których bardzo często informuje się o naborach do pracy w najbliższej okolicy.

Na koniec pozostawiliśmy prawdziwie klasyczną metodę. Odwiedź lokalne firmy, które przykuły Twoją uwagę, i w których chciałbyś spróbować swoich sił. Wejdź do środka i poproś o kontakt do kierownika. Zwróć się do niego z pytaniem o pracę i czekaj na pozytywną odpowiedź!

Rodzaje pracy wakacyjnej

Skoro wiesz już, jak szukać pracy na wakacje, zastanówmy się teraz, czym konkretnie mógłbyś zająć się przez swobodne miesiące. Przyjrzyjmy się propozycjom cieszącym się obecnie największą popularnością wśród młodzieży:

 • Roznoszenie ulotek. Praca ta jest bardzo często wybierana przez młodych, jako że potrafi przynieść niemałe dochody. Kwota 13 zł brutto to w wielu regionach kraju standard płacy, podczas gdy niektórym udaje się znaleźć nawet lepsze oferty. Mierząc kryteriami dorosłych, być może nie są to luksusy, niemniej jednak każdy młody człowiek powinien ucieszyć się z takiej stawki.
 • Praca na budowie. Jeśli jesteś młodym i silnym człowiekiem, praca na budowie może okazać się świetnym sposobem na zarobienie ładnej sumy pieniędzy, a także jednoczesne wyuczenie nowych, praktycznych umiejętności.
 • Praca w gastronomii. Branża ta jest dosyć szeroka, obejmuje bowiem posady kelnerów, kucharek oraz ich pomocnic, hostess praz barmanów. Prace te niestety bardzo często wymagają przeszkolenia, co niejednokrotnie wyklucza młode osoby, niemniej jednak nie stanowi to przeszkody nie do przejścia. Większy problem może spowodować potrzeba opuszczenia domu na okres wakacji. Potencjalnie utrudnia to całe  przedsięwzięcie, niemniej jednak go nie uniemożliwia.
 • Prace sezonowe. Świetnym sposobem na odłożenie pieniędzy w wakacje jest zatrudnienie się na plantacji. Praca tego typu nie należy do łatwych, niemniej jednak pozwala na wyciągnięcie całkiem przyzwoitych stawek godzinowych. Zajęcia sezonowe sprowadzają się najczęściej do zbiorów malin, truskawek, wiśni, czereśni, aronii, jabłek oraz tym podobnych.

Ile można zarobić przez wakacje?

Zastanówmy się nad realnymi cyframi. Czy praca wakacyjna się opłaca? Ile można w ten sposób zarobić? Przyjrzyjmy się statystykom dotyczącym omówionych wyżej działów zatrudnienia:

 • Hostessa – od 8 do 20 zł netto. Wynagrodzenie zależy w tym przypadku od wielu czynników, takich jak liczba godzin, prestiżowe okoliczności oraz rodzaj umowy.
 • Kelner – od 7 zł netto wzwyż. Praca kelnera wiąże się jednak z otrzymywaniem napiwków, co niejednokrotnie umożliwia zarobienie dwóch dniówek jednocześnie.
 • Inne zajęcia związane z gastronomią. Wszystkie pozostałe prace gastronomiczne, które możesz pełnić w ramach wakacyjnej przygody, opłacają się znacznie mniej niż posada kelnera. W przypadku pomocy kuchennej spodziewaj się zarobku od 7 do 15 zł na rękę. Kwota ta uzależniona jest od wielu czynników, takich jak Twój wiek, rodzaj umowy lub lokalizacja.
 • Zbiór owoców – od 10 zł na rękę wzwyż. Niestety w tym przypadku wysokość zarobku jest ściśle uzależniona od obfitości płodów w danym roku.
 • Praca na budowie – od 10 zł netto wzwyż. Tak jak wspomniany wyżej, praca ta oferuje ostatnimi czasy godne zarobki, niemniej jednak jest wymagająca fizycznie. Jeśli jednak jakimś sposobem masz dobry budowlany fach w ręku, możesz zarobić znacznie więcej.

Zakładając, iż na pracę poświęcisz dwa miesiące, przez okres wakacyjny z pewnością uda Ci się odłożyć od 3 do 4 tysięcy złotych, a być może nawet więcej! Aby jednak było to możliwe, musisz zacząć szukać zatrudnienia odpowiednio wcześniej. Poza tym pamiętaj, by nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami – zdarzają się one każdemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *