Praca przez internet – jak się przygotować

Kiedy zapadnie decyzja – praca online, nie każdy wie jak do tej sprawy odpowiednio podejść. Wszak mieszkanie, dom jest miejscem odpoczynku, strefą prywatną i miejscem zamieszania innych domowników, nawet jeżeli oznacza to psa czy kota, każdy kto posiada pupila wie, jak potrafi być absorbujący, nie mówiąc o dzieciach, które wymagają uwagi rodzica. Sukces takiej pracy, tkwi w zdrowych relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą oraz w zdrowej relacji praca – życie osobiste.

Stanowisko i warunki pracy

Są różne sposoby pracy zdalnej, ale łączy je co najmniej jedno – nie pracuj we własnym łóżku. Łóżko to miejsce w którym odpoczywa nie tylko ciało, ale i umysł. Dlatego, gdy pozwolimy sobie skojarzyć łóżko z miejscem pracy, może to doprowadzić do zaburzeń snu i przewlekłego zmęczenia, a co za tym idzie, spadkiem produktywności i brakiem efektów pracy. Reszta zależy od preferencji pracownika. Zachowanie odpowiedniej temperatury, intensywności i koloru światła lub wręcz jego braku, dobór odpowiedniej muzyki to tylko kropla w morzu czynników wpływających na skupienie. Należy też pomyśleć o pozie w jakiej jest najwygodniej pracować. Przy braku biurka i fotela warto rozejrzeć się po mieszkaniu w celu znalezienia substytutu. Najbardziej kreatywni zastosowali deskę do prasowania, kosz na bieliznę czy stos ustawionych na sobie pudełek.
Istotny jest również ubiór, niektórzy wymuszają skupienie poprzez wywołanie okoliczności najbardziej przypominające te, które towarzyszą podczas pracy. Makijaż, elegancki ubiór czy idealna fryzura mogą przypomnieć o tym, że teraz jest czas na obowiązki. Oczywiście, nie jest to żelazną zasadą, a kwestią preferencji. Dla innych, pełen makijaż czy koszula z wyprasowanym kołnierzykiem sprawią, że dom przestanie być strefą komfortu, a stanie się miejscem pracy. Warto mieć pod ręką kocyk, przekąski czy wodę, aby zminimalizować wszystkie czynniki rozpraszające skupienie.
Kolejną rzeczą, z pozoru nieistotną dopóki nie jest za późno, jest tło, czyli to, co znajduje się za pracownikiem. Gdy praca w internecie wymaga videokonferencji, koniecznością jest być do tego przygotowanym, czyli uprzedzić innych domowników, sprawdzić czy nie ma w kadrze żadnej powierzchni odbijającej, jak lustro czy telewizor, oraz zadbać o porządek. Powyższe sposoby pracy internetowej pozwolą zachować komfort oraz pewność siebie.

Praca przez internet – pokusy i grzeszki
Gdy uda się już zorganizować odpowiednie stanowisko pracy, zbudować zdrowe relacje z pracodawcą, a co najważniejsze udowodnić swoją produktywność przekazując zadowalające efekty pracy, mogą pojawić się pokusy związane z faktem, że praca wykonywana jest z domu, czyli pod ręką są wszystkie przyjemności. Dłuższy niż zwykle, spacer z psem, ugotowanie obiadu, 20 minutowa drzemka czy tylko jeden odcinek serialu. Niestety, są to naturalne potrzeby, wynikające ze zmieszania dwóch światów. Skoro w domu trzeba pracować, to dlaczego nie odpocząć podczas pracy? W pewnym momencie w każdym człowieku może zakwitnąć taka myśl, która potencjalnie źle wpłynie na produktywność, a na pewno nie spodoba się pracodawcy. Lekarstwem jest pozwolić sobie na to, ale tylko w przypadku, gdy jesteśmy zadowoleni z wyników naszej pracy, szef jest usatysfakcjonowany, wszystkie sprawy są dopięte na ostatni guzik, a telefon służbowy jest w pobliżu. Pozwoli to mieć spokojną głowę, brak wyrzutów sumienia oraz brak zniecierpliwienia czy uczucia wypalenia w pracy spowodowanego zmęczeniem materiału lub szukania sobie zajęcia, czy wręcz wykonywania niepotrzebnej pracy tylko po to, aby mieć pewność, że czas poświęcony jest w pełni pracodawcy. Biorąc pod uwagę wszystkie rozmowy z pracownikami w biurze czy wyjścia na kawę, można ze spokojną głową uznać, że proporcje są porównywalne.
Reasumując, aby być zadowolonym, produktywnym pracownikiem należy zachować balans pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym, co oznacza postawienie granic tam, gdzie są one nieprzekraczalne i pozwolenie sobie zatrzeć je tam, gdzie nie wywoła to negatywnych skutków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *