Oszczędzanie pieniędzy to jeden z czołowych tematów poddawanych analizie przez doradców finansowych. Wielu ludzi mimo niskich dochodów potrafi odkładać całkiem sporo, podczas gdy Ci lepiej usytuowani niejednokrotnie wydają w ciągu miesiąca równowartość całej swojej pensji. Jeśli Ty także nie oszczędzasz, najwyższy czas zmienić swoje nawyki. Jeśli zaś regularne odkładanie pieniędzy jest już Twoim zwyczajem, zasługujesz na pochwałę. Ten dobry nawyk zapewni Ci znacznie bezpieczniejszą oraz przyjemniejszą przyszłość finansową. Niestety, oszczędzanie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Robiąc to popełniamy wiele błędów, które powodują, że w naszej kieszeni zostaje mniej środków niż powinno. Co możesz więc uczynić, by odkładać pieniądze skuteczniej? Aby to zrozumieć, przyjrzyj się najczęstszym błędom, które popełniamy przy oszczędzaniu.

1. Tak naprawdę nie oszczędzamy

Niestety, problem ten jest tak szeroko rozprzestrzeniony, iż wprost nie można o nim nie wspomnieć. Według danych statystycznych około połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności i nie robi nic, aby takowe zyskać. Niestety, problem nie polega na tym, iż osoby te nie są w stanie odłożyć pieniędzy. Przed działaniem powstrzymuje ich raczej przyzwyczajenie do bierności w tej materii. Jak na ironię, osoby nieoszczędzające bardzo często prowadzą wystawne życie, co jedynie pogłębia ich przekonanie o braku potrzeby odkładania środków na czarną godzinę.

Naszym największym wrogiem jest konsumpcjonizm. Ten powszechny nacisk na wydawanie pieniędzy powoduje, iż znacznie łatwiej przychodzi nam ich tracenie, niż zachowywanie. Pamiętaj zatem – oszczędzanie to nie zarabianie więcej, a wydawanie mniej!

2. Posiadamy jedynie zwykłe konto bankowe

Około 75% Polaków posiada konto bankowe. Niestety, większość z nas trzyma tam nie tylko środki przeznaczone na bieżące wydatki, lecz także oszczędności. Co w tym jednak złego?

Zwykłe konta bankowe nie pozwalają naszym pieniądzom rosnąć. Im więcej zatem posiadasz, tym więcej tak naprawdę tracisz. Gdybyś przelewał część swoich pieniędzy na rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem, bezustannie byś zyskiwał. Oczywiście nie muszą to być ogromne kwoty, niemniej jednak – jak to mówi polskie przysłowie – lepszy rydz niż nic.

Oczywiście nie zniechęcamy do prowadzenia klasycznego konta bankowego. Zdecydowanie przydaje się ono do realizowania codziennych transakcji. Nie zmienia to jednak faktu, iż rachunek oszczędnościowy, pomoże Ci w mnożeniu odkładanych środków.

3. ‘Oszczędzamy’ na końcu miesiąca

Ktoś kiedyś powiedział, że cel bez daty pozostaje w sferze marzeń. Stwierdzenie to z pewnością nie działa w każdym przypadku, niemniej jednak wygląda na to, że w kwestii oszczędzania sprawdza się ono nader dobrze. Jeśli nie wyznaczysz sobie konkretnej sumy oraz konkretnej daty, kiedy to będziesz oddzielał ustaloną kwotę, najprawdopodobniej Twoje plany spalą na panewce. Dopóki oszczędzanie nie stanie się Twoim nawykiem, zawsze będziesz podświadomie szukał pretekstu, by wydać całą swoją pensję.

Pamiętaj więc – jeśli obiecujesz sobie, że zostawisz coś na koniec miesiąca, to niekoniecznie musi Ci się to udać.

4. Ślepo wierzymy w instytucje finansowe

Banki oraz inne instytucje finansowe, z których usług korzystasz, wcale nie troszczą się o Twoje dobro. Pamiętaj, iż jesteś dla nich po prostu kolejnym numerkiem, Klientem, który ma dać zysk. Jeśli do ich ofert zaczniesz podchodzić ze świadomością powyższych faktów, dostrzeżesz tam mnóstwo kruczków, gwiazdek oraz zdań dopisanych małym druczkiem, które potrafią zmienić świetną okazję, w istny przekręt.

Mówiąc krótko – nie wierz we wszystko, co mówi Ci bank. Darmowe konto wcale nie musi nim być, a 5% oprocentowania w skali roku, w rzeczywistości może okazać się dwukrotnie niższe.

5. Wierność jednemu bankowi

Mówiliśmy już o posiadaniu jedynie konta bankowego, lecz niniejszy śródtytuł dotyczy czegoś zgoła innego. Chodzi tu o ponadczasowe przywiązanie do jednej instytucji, które z logicznego punktu widzenia nie ma sensu. Bardzo często obok nosa przechodzą nam genialne oferty kont oszczędnościowych, a my nie korzystamy z nich tylko dlatego, że jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do innej marki.

Aby uniknąć tej powszechnej pułapki, warto być na bieżąco z tym, co przedkładają największe instytucje finansowe. Brak wiedzy o aktualnie dostępnych produktach, złe przyzwyczajenia oraz brak chęci do zmian z pewnością nie pomagają Twojemu portfelowi rosnąć.

Grosz do grosza, a będzie kokosza

To stare, acz znane powiedzenie świetnie oddaje sens idei oszczędzania. Jeśli dysponując małymi środkami, nie udaje Ci się odkładać pieniędzy, prawdopodobnie nie udałoby Ci się to także wtedy, gdybyś zarabiał kilka razy więcej. Nawet nie posiadając wiele, małymi kroczkami można dojść do ogromnych sum, które zapewnią Ci bezpieczną przyszłość finansową.

Podsumowując – oszczędzanie to sztuka, lecz taka, której mogą nauczyć się wszyscy. Zacznij oszczędzać już dziś i zobacz, ile daje to przyjemności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *