Kwestia emerytury to prawdziwe tabu dzisiejszych czasów. Wszyscy dobrze wiemy, że obecne systemy składkowe działają nie tak, jak powinny. Złudnym pocieszeniem może być fakt, iż problem ten dotyczy nie tylko Polski, a praktycznie całego świata. Kraje takie jak Bułgaria, czy nawet Grecja lub USA, bardzo często nie są w stanie wypłacić obywatelom należności, która pozwoliłaby na im na godne przeżycie swych ostatnich lat. Jak jednak sytuacja będzie wyglądała w Twoim przypadku? Na jaką wysokość emerytury możesz liczyć? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Konta ZUS. Czy coś na nich jest?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co dzieje się z pieniędzmi, które odprowadzasz ZUS-owi? Póki jesteśmy piękni i młodzi kwestia ta być może nie zaprząta nam zbytnio głowy, niemniej jednak z biegiem lat znacznie zyskuje ona na wadze. Odpowiedź na powyższe pytanie może okazać się dla Ciebie nieco zaskakująca…

Okazuje się, iż pieniądze, które wpływają do ZUS-u, w całości wypłacane są obecnym emerytom. Co więcej, środki te nie wystarczają na bieżące potrzeby, dlatego też około 13% całości musi być uzupełniana z budżetu państwa. To tragiczne – mówiąc delikatnie – położenie, można przyrównać do sytuacji domostwa, które każdego miesiąca wydaje więcej niż zarabia. Taki stan rzeczy jest w stanie trwać dopóki dysponujemy pewnymi oszczędnościami, niemniej jednak te z reguły są ograniczone. Co jednak leży u przyczyn tej sytuacji?

Bomba demograficzna

Niestety, w tej rozgrywce demografia występuje przeciwko nam. Całe społeczeństwo starzeje się, a rodzących się i młodych Polaków będzie coraz mniej. Dodatkowo, według wszelkich prognoz, średnia długość życia się zwiększy, co spowoduje dodatkowy wzrost ilości osób starszych.

Pieniędzy, które państwo oddaje do kieszeni emerytów, będzie więc potrzeba coraz więcej, podczas gdy liczba ludzi na pracujących na seniorów topnieje. Jak na razie rząd daje sobie radę z łataniem powiększającej się dziury budżetowej. Logicznym jest jednak pytanie: Czy taki stan rzeczy utrzyma się w nieskończoność

Jaką będę miał emeryturę?

Niestety, nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wysokość Twojej przyszłej emerytury jest uzależniona od tak wielu czynników, że z pewnością nie bylibyśmy w stanie uwzględnić w tym miejscu każdego przypadku. Możemy jednak posłużyć się przewidywaniami opartymi o pewne obliczenia.

Otóż z szacunków wynika że Polak mający obecnie 30 lat, będzie mógł liczyć na emeryturę wynoszącą zaledwie 30% jego obecnej pensji. Statystyka ta jest zatrważająca. Oprócz tego, osoby zarabiające kwoty bliskie przeciętnej krajowej będą otrzymywały emeryturę minimalną. Obecnie wynosi ona 1000 zł brutto, niemniej jednak w przyszłości na pewno wiele w tej kwestii zmieni się na minus.

Wygląda więc na to, że na starość będziemy musieli utrzymać się na własną rękę. Jak jednak to zrobić? Czy są jakieś sprawdzone sposoby na odłożenie środków minimalnym nakładem sił? Oczywiście nie można spodziewać się cudów, niemniej jednak Państwo nieśmiało wyciąga w tej sprawie swą pomocną dłoń.

Oszczędzaj dzięki IKE i IKZE

Nie obawiaj się – IKE oraz IKZE to nie nazwy kolejnych instytucji finansowych, które chcą Cię wykorzystać. Są to jednak konstrukcje prawne przygotowane przez państwo, które pozwalają na oszczędzanie pieniędzy korzystając z pewnych ulg. Czym jest zatem IKE oraz IKZE? Temat ten również zalicza się do rozległych, dlatego też postaramy się przedstawić Ci jego esencję w skrócie.

Posiadając konto IKE lub IKZE możesz odkładać pieniądze, które rosną na zasadach ustalonego oprocentowania. Jednocześnie dochody, które będziesz ponosił z tego tytułu nie podlegają podatkowi Belki wynoszącego 19% od zysków z oprocentowania. Rozwiązanie to ma jednak pewne ograniczenie. Zgromadzone w ten sposób pieniądze możesz wypłacić dopiero po:

  • 55 lub 60 roku życia w przypadku IKE,
  • 65 roku życia w przypadku IKZE.

Dodatkowo usługi te posiadają nakładają na osobę z nich korzystającą ograniczenia dodatkowe:

  • w przypadku IKE pieniądze można wypłacić, jeżeli wpłat dokonywano przez minimum 5 lat, i jeżeli minimum 50 procent wpłat dokonano w ciągu ostatnich pięciu lat;
  • w przypadku IKZE pieniądze można wypłacić, jeżeli dokonywano wpłat przez co najmniej pięć lat.

Mimo, że obydwa rozwiązania nie podlegają podatkowi Belki, pieniądze uzyskane dzięki IKZE należy rozliczyć na zasadzie zryczałtowanego podatku dochodowego (nawet, gdy spełniasz wiekowe warunku wypłaty środków). Pieniędzy uzyskanych dzięki IKE nie trzeba rozliczać.

Ponadto, zarówno IKE, jak i IKZE nakładają na swoich uczestników roczny limit wpłat. W przypadku IKE wynosi on 13 329 zł, a w przypadku IKZE 5331,60 zł.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że w kwestii przyszłej emerytury nie można liczyć na ZUS. Instytucji tej należy jednak zwrócić honor, jako że uczciwie informuje ona obywateli o aktualnej sytuacji w naszym kraju. Co więcej, ZUS regularnie wysyła listy, w których wyjawia każdemu z nas z osobna o tym, ile będzie wynosiła nasza hipotetyczna emerytura. Jeśli chcesz więc, aby jesień życia upłynęła Ci bez większych kłopotów finansowych, nie masz wyboru – musisz zacząć oszczędzać. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *