Okres studiów to wyjątkowy czas w naszym życiu. Bardzo często obejmuje on ostatnie lata beztroski – młody człowiek wciąż może liczyć na pomoc swoich rodziców, podczas gdy w jego harmonogramie dnia nie brakuje rozrywek i szaleństw z przyjaciółmi. Niestety, nie każdy student posiada aż tak majętną rodzinę, która mogłaby zaspokoić wszystkie jego finansowe potrzeby. W związku z tym wielu młodych ludzi szuka pracy, którą mógłby połączyć z nauką i – jakby nie patrzeć – wciąż swobodnym trybem życia. Gdzie zatem student może znaleźć pracę dodatkową? Jak jej szukać? Zapraszamy do lektury!

Praca w kawiarni, barze lub restauracji

Praca w punktach gastronomicznych to ciężki kawałek chleba – i to nie tylko w przenośni. Pamiętaj jednak, że – szczególnie na początku Twojej zawodowej drogi – nic nie musi przychodzić łatwo.

Kawiarnie, bary i restauracje poszukują kelnerów, pomocy kuchennej oraz barmanów. Z licznych doświadczeń wynika jednak, że z powyższych posad najbardziej opłaca się zostać kelnerem. Wiąże się to przede wszystkim z licznymi napiwkami, których wartość może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Kelnerzy zatrudniani są najczęściej na zasadzie umów zlecenie. Z tego względu minimalna stawka za godzinę oscyluje z reguły około 7 zł netto. Nie są to kokosy, niemniej jedna po doliczeniu napiwków, możesz zarobić w ten sposób całkiem niezłą sumę. Załóżmy więc, że pracujesz 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Nawet przy najniższej stawce – 7 zł/h – zarobisz w ciągu miesiąca około 1120 zł. Do tego należy doliczyć co najmniej 50 zł dziennie z racji napiwków, co daje sumę co najmniej 2000 zł miesięcznie. Co więcej, tym wypadku wyjątkowo dobrze sprawdza się reguła: większe miasto – większe zarobki.

Korepetycje

Zanim jednak zatrudnisz się u kogokolwiek, zastanów się nad tym, czy nie byłbyś w stanie wykorzystać w jakiś sposób swojej wiedzy. W końcu studiujesz, w związku z czym z pewnością dążysz do stania się specjalistą w danej branży. Aby udzielać jednak korepetycji, nie musisz być ekspertem. Wystarczy na przykład, że znasz podstawy jakiegoś języka, a już możesz zmonetyzować swoją wiedzę.

Zarobki z korepetycji zazwyczaj nie schodzą poniżej 20 zł za godzinę, podczas gdy z reguły osiągają one zdecydowanie wyższe pułapy. Jeśli na przykład przygotowujesz kogoś do egzaminu, możesz zaproponować znacznie wyższą cenę swoich usług. Pamiętaj, że również w tym przypadku lokalizacja takiej działalności ma ogromny wpływ na wysokość płynących z niej dochodów.

Tak czy inaczej, największą zaletą korepetycji są stosunkowo dobre zarobki osiągane przy minimalnym nakładzie pracy. W końcu najcenniejszą walutą jest wolny czas.

Freelancing w Internecie

Aby zarabiać w Internecie nie potrzeba żadnych kwalifikacji. Bez wychodzenia z domu można zarobić naprawdę dobre pieniądze! Czym możesz się zajmować? Oto kilka propozycji:

  • tworzenie stron internetowych,
  • pozycjonowanie stron internetowych,
  • copywriting,
  • tworzenie projektów dla innych studentów,
  • korepetycje on-line.

Podczas gdy wszystkie gałęzie programowania zaliczane są zazwyczaj do dochodowych, pisanie nie zawsze przyniesie Ci świetne zarobki natychmiast. Jeśli jednak dobrze sprawdzisz się w tej gałęzi usług, stosunkowo szybko możesz podnieść swoje stawki. W tego typu pracach nie rozliczasz się z klientem za czas spędzony nad projektem, lecz za wykonaną pracę. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie czynniki, bądź świadom, iż zajęcia tego typu umożliwiają osiągniecie zarobków na poziomie kilkudziesięciu złotych za godzinę.

Stypendia dla najlepszych

Najlepsi studenci korzystają ze stypendiów, które niejednokrotnie są w stanie pokryć większość wydatków. Oczywiście wysokość tego typu gratyfikacji zależy od średniej ocen, niemniej jednak nawet najniższe kwoty wpływające regularnie na Twoje konto są w stanie znacznie podreperować budżet.

Jeśli więc lubisz się uczyć, nie marnuj swojego potencjału. Dlaczego miałbyś rozdzielać atencję na szkołę oraz pracę, skoro teoretycznie możesz skupić się na jednym zajęciu? Poza tym dobre wyniki na uczelni mogą przydać się znacznie bardziej niż doświadczenie kelnera. Taki sposób myślenia oczywiście nie sprawdza się zawsze – w wielu przypadkach praktyczne umiejętności okazują się cenione znacznie bardziej niż kwit z uniwersytetu. Nie zmienia to jednak faktu, iż opcja zarabiania na stypendiach należy do zdecydowanie godnych uwagi.

Szukaj pracy aktywnie!

Mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule pomogą Ci w znalezieniu swojego źródła dochodu. Pamiętaj jednak, że praca z reguły nie znajduje się sama. Bardzo często trzeba spędzić wiele nużących godzin na poszukiwaniach, zanim na horyzoncie pojawią się rozsądne oferty. Szukaj pracy tak aktywnie, jakbyś już pracował, a z pewnością znajdziesz coś, co zadowoli Twoje oczekiwania!

Poza tym możesz zastanawiać się nad kwestią odprowadzania podatków oraz ubezpieczenia. Przede wszystkim pamiętaj, iż jako student posiadasz pełne ubezpieczenie zdrowotne, w związku z czym kwestią tą nie musisz przejmować się aż do czasu ukończenia nauki. Co jednak, jeśli chodzi o rozliczanie przychodów? Transakcje za wszystkie świadczone przez Ciebie usługi możesz przeprowadzać za pomocą serwisów takich jak na przykład www.useme.eu. Pozwalają one na w pełni legalne wystawianie faktur VAT bez posiadania działalności gospodarczej. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *