Śmierć to bardzo przykry, acz nieodzowny jak dotychczas element naszego istnienia. Prędzej czy później zabraknie każdego z nas, podczas gdy po padole ziemi stąpać będą przedstawiciele nowych pokoleń. Czy to w płonnych wizjach, czy też planowych dywagacjach – każdy z nas myśli o momencie, kiedy przyjdzie nam pożegnać się ze znaną nam tak dobrze rzeczywistością. Wiele osób postanawia dobrze przygotować siebie oraz bliskich na tę chwilę. Mimo że strat wynikających ze śmierci nie da się w żaden sposób zwrócić, można ułatwić swojej rodzinie przeżycie tych traumatycznych wydarzeń. Jednym ze sposobów to umożliwiających jest wykupienie ubezpieczenia na życie. Czy przysługuje ono każdemu? Co zrobić, by ubezpieczyć się na życie? Jakie płyną z tego korzyści?

Komu przysługuje ubezpieczenie na życie?

Z ubezpieczenia na życie może skorzystać każdy dorosły człowiek. Nie wszyscy jednak są w stanie odnieść prawdziwą korzyść z tego co oferuje taka usługa, dlatego też nie w każdym przypadku rozwiązanie to ma jakikolwiek sens.

Z założenia, ubezpieczenie na życie osoby A, wykupione z resztą przez osobę A, ubezpiecza jej rodzinę na wypadek śmierci tejże osoby A. Jeśli zatem nie posiadasz osób bliskich, którym w razie zgonu chciałbyś podarować pewną sumę pieniędzy, ubezpieczenie na życie to nie pomysł dla Ciebie.

Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie na życie?

Jeśli uważasz, że ubezpieczenie na życie to idealny pomysł na zapewnienie rodzinie zabezpieczenia finansowego, to jesteś w błędzie. Otóż korzystanie z usługi tego typu, to nic innego jak tylko karmienie kieszeni ubezpieczyciela. Z pieniędzy tych nie możesz skorzystać – chyba, że umrzesz – niemniej jednak wówczas pożytek ze zgromadzonych środków zrobią jedynie Twoi bliscy. Oświeceni tym faktem, wielu dochodzi do wniosku, iż idea ubezpieczenia na życie nie ma kompletnie sensu, a że lepiej składać pieniądze na lokacie. Czy tak jest w rzeczywistości? Niezupełnie.

Na ubezpieczenie na życie warto zdecydować się w sytuacji takiej, jak ta opisana poniżej. Załóżmy, że rodzi Ci się dziecko. Dodatkowo zaciągasz wraz z partnerem małżeńskim kredyt. Jako że istnieje nikłe, wszak prawdopodobieństwo śmierci któregoś z Was, a co gorsza tego, które jest żywicielem, zachodzi potrzeba zabezpieczenia się. Wykupienie ubezpieczenia na życie jest w takiej sytuacji świetnym sposobem na zapobiegnięcie problemom, które mogłyby okazać się zbyt tragiczne w skutkach.

Jeśli jednak posiadasz oszczędności lub przynajmniej możliwość ich zgromadzenia, prawdopodobnie na wyborze tego typu zyskasz znacznie więcej. Istnieje wiele sposobów na pomnażanie pieniędzy, dzięki którym możesz odłożyć sumy stanowiące prawdziwe zabezpieczenie dla Twoich bliskich.

Produkty łączone oferowane przez ubezpieczalnie

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują tak zwane produkty łączone. Czym różnią się one od klasycznych usług tego typu? Tak jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie na życie to inwestycja, która zwraca się tylko i wyłącznie w momencie śmierci. Z tego względu wiele firm oferuje usługi łączące w sobie cechy lokaty oraz zwykłego ubezpieczenia na życie. Niestety doświadczenie jasno pokazuje, aby uważać na tego typu hybrydy.

Umowy do produktów łączonych są bardzo zawiłe, a także naszpikowane dziesiątkami dodatkowych warunków – niestety często podchwytliwych. Rozsądek podpowiada, by zdecydować się na ubezpieczenie na życie lub lokatę, zamiast łączyć te dwie opcje w jedną.

Przegląd ofert ubezpieczeń na życie

Zwróćmy uwagę na kilka ofert ubezpieczeń na życie. Dzięki przeanalizowaniu poniższych przykładów łatwiej będzie Ci zrozumieć, co możesz zyskać dzięki skorzystaniu z tego typu produktów.

  • PZU „Ochrona życia”. Oferta ta zakłada płacenie składek jedynie przez jakiś czas, podczas gdy ubezpieczenie pozostaje w mocy do końca życia danej osoby. Niestety PZU nie pozwala na samodzielne ani wirtualne wyliczenie stawek, dlatego też w tym celu należy udać się do fizycznego punktu przyjęć.
  • Protection Amplico Life. Jest to klasyczny przykład nieskomplikowanej i korzystnej oferty ubezpieczenia na życie. Mogą skorzystać z niej osoby znajdujące się między 18 a 70 rokiem życia. Minimalna składka wynosi w tym przypadku 40 zł miesięcznie, a minimalna kwota wypłacana w przypadku śmierci to 50 tysięcy złotych. Oczywiście firma ta oferuje także bogatsze pakiety.
  • AXA Życie „Plan ochronny”. Polisa ta istnieje w kilku wersjach, niemniej jednak jej podstawowa forma dotyczy jedynie wypłacenia odszkodowania w przypadku śmierci. Minimalna składka to około 40 zł miesięcznie, choć oczywiście istnieją pakiety rozszerzone. Ciężko jednak określić dokładnie minimalną kwotę wypłacaną przez AXA, bowiem jest ona uzależniona od wielu czynników. AXA posiada wachlarz skomplikowanych ofert, obejmujących zwrot kosztów opieki szpitalnej, ubezpieczenia posagowe dla dzieci oraz tym podobnych.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż większość firm ubezpieczeniowych nie wypłaca odszkodowań w przypadku samobójstw, działań wojennych oraz terrorystycznych.

Podsumowanie

Ubezpieczenie na życie to świetny sposób na uratowanie sytuacji finansowej bliskich w przypadku naszej śmierci. Korzystanie z tego typu produktów nie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla każdego. Zanim więc zaczniesz płacić składki ubezpieczenia na życie, dobrze zastanów się, czy nie mógłbyś lepiej zainwestować swoich środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *